.     .     .
معرفی داورزن

شهرستان داورزن در غرب استان خراسان رضوی به فاصله 320 کیلومتر از مشهد مقدس و به فاصله 500 کیلومتر از تهران در مسیر جاده ارتباطی تهران به مشهد واقع ردیده است .

شهرستان داورزن به مرکزیت شهر داورزن در دهه مبارک فجر سی و سومین سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامی از بخش به شهرستان ارتقا یافت و در بیست و دوم بهمن 1391 اولین فرماندار آن تعیین و منصوب گردید .

این ناحیه در سال 1316 بعنوان یکی از بخشهای تابعه شهرستان سبزوار تعیین و در سال 1375 روستای داورزن بدلیل مرکز بخش بودن به شهر تبدیل و اولین شهردار آن انتخاب گردید.

در واقع طی یک روند 75 ساله مراحل ارتقا خود از روستا به بخش و شهر و شهرستان را سپری نموده است .

مساحت شهرستان داورزن 2873 کیلومتر مربع میباشد ، جمعیت آن براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 برابر با 21070 نفر برآورد شده است که از این تعداد 2672 نفر شهری و 18398 نفر آن در نقاط روستایی ساکن می باشند .

شهرستان داورزن دارای دو بخش ، مرکزی به مرکزیت شهر داورزن و دیگری بخش باشتین به مرکزیت شهر ریوند و دارای جهار دهستان (مزینان – کاه – باشتین - مهر) و 38 آبادی مسکونی می باشد .

موقعیت جغرافیایی شهرستان داورزن از شرق به شهرستان سبزوار ، از غرب به شهرستان میامی از استان سمنان ، از شمال به شهرستانهای جوین و جغتای و از جنوب به بخش روداب شهرستان سبزوار محدود می شود.

همچنین بین´43 :°56 تا ´36 :°57 (´ - دقیقه / ° - درجه ) طول جغرافیایی و بین ´3: °36 تا ´32 تا :°36 عرض جغرافیایی واقع شده است .

مرتفع ترین نقطه شهرستان داورزن در ارتفاعات کوه گر(کوه بیزه) 2948 متر و کوه نظرگاه (کوه ریوند )2858 متر و پست ترین نقطه دشت مهرگان و کویر مزینان با ارتفاع 798 متر از سطح دریا می باشد .
  
کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۸۹
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۵۱ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۱۲۱ نفر
کل بازدیدکنندگان ۴۳۴۶۳۴ نفر
تعداد کاربران مهمان ۵۰ نفر
آماربازدیدکنندگان