.     .     .
۱۳۹۴/۰۴/۰۱

بخشداری مرکزی

  بخش مرکزی شهرستان داورزن مولود مصوبه مورخ 26/2/ 1391  هیات محترم وزیران در رابطه با تاسیس شهرستان داورزن است که از دو دهستان کاه و مزینان با مجموع 17 روستا و یک شهر تشکیل شده است .بر اساس سرشماری سال 1390 جمعیت بخش مرکزی شهرستان 9416 نفر روستایی و 2702 نفر شهری مجموعاً 12118 نفر شامل 859 خانوار شهری و 3176 خانوار روستایی است.
 این بخش در حال حاضر دارای 17 دهیاری فعال شامل 2 دهیاری تمام وقت و 15 دهیاری نیمه وقت بوده و تعداد 53 نفر اعضای شورای اسلامی روستایی فعال دارد که از این میان 5 نفر شورای اسلامی بخش مرکزی و 3 نفر اعضای شورای اسلامی شهرستان را تشکیل داده اند.
از مجموع 17 روستای این بخش 15 روستا به شبکه اب شرب سراسری متصل بوده و تماماً از نعمت برق و مخابرات برخوردارند و در حال حاضر تعداد 7 روستا بهره مند از نعمت گاز و باتوجه به گاز کشی10 روستا در دست اقدام می باشد.
بخش مرکزی دارای دو نوع شرایط جغرافیایی متفاوت کوهستانی و کویری است که جلوه خاصی برای این بخش ایجاد کرده است. تعداد 6 روستای بخش در دامنه کوه شمالی معروف به گر بوده که طبیعتی زیبا و جذاب داشته و 9 روستای آن در حاشیه کویر قرار گرفته است و طبیعت زیبای کویر بر جذبه این مناطق افزوده است .2 روستای کاهک و صدخرو نیز در مسیر جاده اصلی مواصلاتی تهران قرار داشته که نقش مهمی در مبادلات تجاری منطقه بر عهده دارند.در بخش مرکزی تعداد 8 بقعه مبارکه امام زادگان وجود دارد که مشهورترین آنها امام زاده علی آباد و امام زادگان بهمن آباد بوده که رونق معنوی خاصی به این مناطق داده است .
آسیاب آبی مور ، غار اصحاب کهف کمیز ، درخت سرو بیزه ، رباط شها عباسی و حوزه علمیه مزینان ، خانه زادگاه دکتر شریعتی کاهک ، تپه های باستانی بادغوث ، بادگیر های قدیمی کلاته مزینان از دیگر جاذبه های گردشگری این بخش به شمار می رود.بخش مرکزی از بعد کشاورزی و دامپروری جزو بخش های فعال در این زمینه محسوب می گردد. وجود مجتمع های بزرگ کشاورزی مانند مجتمع کشت و صنعت شمال شرق اتکا ، چاه های عمیق کل مالکی صدخرو و چوبین ، مزینان و سد خاکی کمیز بر رونق اقتصادی کشاورزی منطقه افزوده است .البته با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و خشکسالی های اخیر و کمبود شدید منابع آبی و افت سطح آب نیاز به برنامه ریزی جهت مدیریت این منابع و بهره وری بیشتر از آن بسیار ضروری می باشد که با استفاده از ظرفیت کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان قدم های مهمی در این زمینه برداشته شده است.
بخش مرکزی دارای 4 معدن کرومیت فعال در شمال شهرستان بوده و معدن سنگ پاقلعه آن نیز دو کارخانه سنگ بری در صدخرو به تولید سنگ مرمریت می پردازد.
 
اسامی بخشداران  بخش مرکزی شهرستان داورزن

 
ردیف نام و نام خانوادگی سمت شروع پایان
1 علی اصغر عین آبادی سرپرست بخشداری 91/12/1 92/7/1
2 حامد قـــربانی بخشــــــدار 93/7/8 95/03/25
3 غلامرضا ابراهیم نژاد بخشدار   97/01/30
 
       
 


منبع : فرمانداری داورزن
تعداد بازدیدها : ۱۵۵۳


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۹۶
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۵۳ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۱۲۱ نفر
کل بازدیدکنندگان ۴۳۴۶۴۱ نفر
تعداد کاربران مهمان ۶۲ نفر
آماربازدیدکنندگان