.     .     .
۱۳۹۷/۰۴/۲۰

کارگاه آموزشی بررسی و معرفی ساختار سازمان دهیاریها، منابع درآمدهای پایدار با حضور معاون امور دهیاری های و سازمان شهرداری ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری داورزن: به مناسبت روز تجلیل از دهیاران ، کارگاه آموزشی بررسی و معرفی ساختار سازمان دهیاریها، منابع درآمدهای پایدار با حضور دکتر جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و فرمانداران معزز و نمایندگان محترم مردم شریف شهرستانهای سبزوار ،داورزن ،جوین ،جغتای و خوشاب در محل سالن همایش های فرمانداری شهرستان سبزوار برگزار گردید.
با توجه به جدید التأسیس بودن دهیاریهای سطح کشور و فعالیت آن در مناطق روستایی و با توجه به این که روند شکاف بین درآمد سالیانه روستانشینان و شهرنشینان رو به فزونی است، در حال حاضر با توجه به ضرورت های مدیریت سکونتگاه های روستایی و نیازهای روستا نشینان عزیز اتخاذ راهکارهایی برای خودکفایی دهیاری ها و درونزایی توسعه روستایی نیازی ضروری است.
برای شکل گیری درآمدهای پایدار در سکونتگاه ها به دو عامل نهادسازی و تغییر رویکردها نیاز داریم
نهاد دهیاری ها به عنوان سازمان مدیریتی غیردولتی و دارای نقش واسطه ای میان مردم و دولت در عرصه های عمومی حیات اجتماعی و اقتصادی روستاییان شناخته می شود.
گاه برای رسیدن به توسعه در موضوع روستاها نیازمند تغییر رویکردها در سطوح کلان، ملی، منطقه ای تا سطوح خرد و محلی برای تصمیم سازی و تصمیم گیری هدفمند و موثر هستیم.
در حال حاضر جمعا حدود ۶۲ هزار آبادی وسکونتگاه روستا یی با سی درصد جمعیت کل کشور و این در حالیست که ۱۲۴۷ شهر در کل کشور با جمعیت بالغ بر هفتاد درصد جمعیت کل کشور به ثبت رسیده است.
در چارچوب مناسب و روش مند، بسیج تمامی ظرفیت های درونی و بیرونی برای خودکفایی مالی دهیاری ها در راستای گسترش برنامه­ های عمرانی و ارائه خدمات در روستاهادر راستای گسترش عدالت اجتماعی و تثبت جمعیت سکونتگاه های روستایی امری اساسی و حیاتی بنظر می رسد.
ضرورت دارد که با نگاهی به قوانین و مقررات کلان درباره درآمدهای ملی و محلی، به ارائه راهکارهای جذب، بالفعل سازی و تنوع بخشی منابع درآمدی روستاها اقدام شود. که این تفاوت مکان ها، تفاوت در نقش ها و تفاوت در منابع درآمدی برای دهیاری ها را در پی خواهد داشت.(۶۸ درصد ارزش افزوده محصولات کشاورزی فقط در ۸ کلان شهر کشور ایجاد شده این درحالی است که تقریبا ۵درصد تولید ناخالص ملی در روستاها بواسطه تولید محصولات کشاورزی ودامی ایجاد می گردد.)
دهیاری ها در جهت تامین منابع مالی خود باید سعی در کم کردن اتکاء خود به درآمدهای ناپایدار نموده و از طریق افزایش سهم درآمدهای پایدار در درآمدهای خود به ارائه ی کالاها و خدمات مورد نیاز روستاییان اقدام نمایند.(دولت سرمایه گذاری بسیار بد و بخش خصوصی سرمایه گذاری بسیار خوب است )
درآمد پایدار عبارت است از آن دسته از درآمدها که دارای خصوصیاتی چون دوام پذیری، مطلوب بودن و انعطاف پذیری باشند.
دوام پذیری یعنی درآمد دارای ثبات بوده و حداقل در کوتاه مدت دچار نوسانات شدید نشود.
مطلوب بودن یعنی کسب درآمد از آن موجب ارتقاء رویکرد عدالت محوری شود و به ساختارهای زیست محیطی، کالبدی، اجتماعی و اقتصادی شهر لطمه ای وارد نکند.
انعطاف پذیری یعنی پایه درآمدی در طی زمان بزرگ شود و همپا با گسترش مخارج گسترش و افزایش یابد تا از مضیقه مالی اجتناب شود.
نظریه های توسعه اقتصادی، شامل دو مجموعه کلی که چارچوب های بنیادین و نوین را مطرح می کند
مکتب تکاملی توسعه، نظریه نوسازی، دیدگاه مارکسیستی از توسعه و نظریه ی وابستگی با ریشه های عقلانی عمیق در اقتصاد کینزی، به گسترش نقش مداخله دولت در توسعه همراه با مشارکتهای بیرونی اعتقاد دارند. در تمام این مکاتب، ایفای نقش حاکمیتی دولت در برنامه» بالا به پایین «رویکرد ریزی توسعه و نگرش جزءگرایانه در تحلیل مسائل غلبه دارد(نقش آفرینی دولت) اما اخیراً رویکردهای نوینی در این زمینه مانند نقش جنبش­های محلی، اهمیت سازمانهای غیردولتی (NGOs) ، توجه به ابعاد جنسیتی توسعه، عدالت و دموکراسی و مهمتر از همه محیط زیستو مسله آب و روابط محلی ارائه گردیده است.
طبق قانون تأسیس دهیاریهای خودکفا در روستاهای کشور، دهیاریها نهادی مستقل، عمومی و خودکفا تلقی شده و این نهاد محلی باید از محل عوارض و بهای خدمات و سایر فرصتها منابع مالی موردنیاز خود را جهت انجام وظایف قانونی فراهم نمایند.
بر اساس ماده 36 آیین نامه مالی دهیاریها، منابع درآمدی دهیاری به طورکلی از 7 محل قابل تأمین است که عبارتند از: درآمدهای ناشی از عوارض (درآمدهای عمومی)، درآمدهای ناشی از عوارض اختصاصی، بهای خدمات و درآمدهای مؤسسات انتفاعی دهیاری، درآمد حاصل از وجوه و اموال دهیاریها ، کمکهای اعطایی دولت و سازمان دولتی، استفاده از تسهیلات مالی، اعانات و کمکهای اهدایی اشخاص و سازمانهای خصوصی.
با هدف تبیین اهداف و تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد در آمد های پایدار ضمن آسیب شناسی و برنامه ریزی باید از پایین به بالا باشد یعنی روستائیان طرح هاو توانمندی ها و برنامه های خود را اعلام نمایند .
بررسی ها نشان می دهند که با هدف گذاری طرح های کوچک، اما مستمر و مؤثر و ساده و به مرور و با استمرار بر اجرای طرح های کارشناسی شده و با شناسایی طرح ها و افراد کارامد ، با سرمایه گذاری های کوچک در حوزه کشاورزی و گردشگری و بومگردی با استفاده از پتانسیل های منطقه ایی براحتی می توان علاوه بر ایجاد درآمدهای پایدار در روستا ها سبب ایجاد اشتغال هم شد.
برای ایجاد درآمد پایدار باید بر ظرفیتهای نهفته در مشارکت روستائیان تکیه نماییم و به ترویج الگوهای روستائی مبتنی بر مشارکت های مردمی و ظرفیتهای درونزا برای گسترش عدالت اجتماعی بپردازیم.
دفتر فنی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان داورزن


منبع : زیرپرتال فرمانداری داورزن
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۲۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان