.     .     .
۱۳۹۷/۱۱/۱۲

اربعین انقلاب ، چله انقلاب کلنگ زنی سیکل ترکیبی سربداران شهرستان داورزن با حضور دکتر اردکانیان وزیر نیرو و مسئولین استانی و شهرستانی در داورزن رقم خورد

همزمان با آغاز ایام دهه فجر کلنگ احداث نیروگاه سیکل ترکیبی سربداران با حضور دکتر اردکانیان وزیر نیرو ، نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی ، برادران معاون استاندار و فرماندار سبزوار ، دکتر قربانی معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ، عبداللهی سرپرست فرمانداری ، مدیر عامل شرکت مپنا و مسئولین در ۵۰ کیلومتری شهر داورزن در ابتدای جاده زردکوهی به زمین خورد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان داورزن ،  همزمان با آغاز ایام دهه فجر کلنگ احداث نیروگاه سیکل ترکیبی سربداران شهرستان داورزن با حضور دکتر اردکانیان وزیر نیرو ، نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی ، برادران معاون استاندار و فرماندار سبزوار ، دکتر قربانی معاونت هماهنگی امور عمرانی  استانداری ، عبداللهی سرپرست فرمانداری ، مدیر عامل شرکت مپنا و  مسئولین در 50 کیلومتری شهر داورزن در ابتدای جاده زردکوهی به زمین خورد.
عبداللهی سرپرست فرمانداری شهرستان داورزن در حاشیه این مراسم ضمن خیر مقدم به دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو و نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی و مسئولین اظهار داشت: امروز ۱۲ بهمن‌ماه و در نخستین روز جشن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با حضور وزیر نیرو کلنگ نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی سربداران با اعتباری بالغ بر 45000 میلیارد ریال  به زمین خورد.
وی تصریح کرد: این نیروگاه که در کیلومتر 27 شهرستان سبزوار به داورزن در ابتدای جاده زردکوهی احداث خواهد شد و  نقش مهمی در تامین انرژی مورد نیاز منطقه و افزایش ظرفیت خواهد داشت و هدف از ساخت این نیروگاه تامین برق مطمئن و پایدار شبکه سراسری برق کشور به خصوص غرب استان خراسان رضوی است و این پروژه با سرمایه‌گذاری بنیاد تعاون ناجا احداث خواهد شد و شرکت افق توسعه انرژی خلیج فارس نیز به‌عنوان شرکت پروژه معرفی و شرکت مپنا پیمانکار این پروژه است و این نیروگاه پس از راه اندازی برای 500 نفر مستقیم و 4000 نفر غیر مستقیم اشتغال فراهم می کند.
سبحانی فر نماینده مردم  در مجلس شورای اسلامی و دبیر حزب اعتدال و توسعه استان  نیز در باره این طرح گفت: آغاز عملیات اجرایی نیروگاه  ۵۴۶ مگاواتی سربداران نیروگاه با سرمایه ۲۹۰ میلیون یورو راه اندازی می شود که ۲۲۵ میلیون یورو از سرمایه ارزی این طرح از محل صندوق توسعه ملی و ۳۰  هزار میلیارد ریال آن از طریق  بانک صادرات، بنیاد تعاون ناجا و پیمانکار بخش خصوصی تأمین می‌ شود
رمضانعلی سبحانی فر افزود: پس از پیگیری فراوان و مساعدت دولت عملیات اجرایی این نیروگاه پس از حدود  ۲۰ سال وارد مرحله اجرایی شده است و ایجاد این نیروگاه علاوه بر تامین برق معادن و صنایع تبدیلی منطقه در توسعه زیرساختهای صنعتی غرب خراسان رضوی نیز موثر است.
سبحانی فر در ادامه افزود: نیروگاه سربداران شامل دو واحد گاز هر کدام به ظرفیت ۱۸۳ مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت ۱۸۰ مگاوات خواهد بود و پیش بینی می‌شود تا این نیروگاه تا پیک سال ۹۹ با شبکه سراسری سنکرون شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: نیروگاه سیکل ترکیبی به علت اینکه در محدوده شهرستان داورزن واقع شده است به نام نیروگاه سیکل ترکیبی سربداران شهرستان داورزن نامگذاری گردد و حتی الامکان در به کارگیری نیرو از نیرو های بومی شهرستان استفاده شود.
حسین مقصودی در ادامه ضمن گرامیداشت دهه فجر و یاد شهیدان اظهار داشت: این پروژه و آرامش را در کشور مدیون خون شهدا هستیم و می بایست این پروژه را با اتحاد و همدلی رو به جلو به سر انجام برسانیم چرا که اگر این همدلی نبود کلنگ این پروژه و پروژه های دیگه انجام نمی گرفت.
وی در پایان از زحمات عبداللهی سرپرست فرمانداری شهرستان داورزن و برادران فرماندار شهرستان سبزوار بابت هماهنگی های لازم جهت شروع عملیات اجرایی این پروژه تقدیر و تشکر کرد.
دکتر اردکانیان در آیین کلنگ‌زنی نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سربداران شهرستان داورزن با بیان اینکه صنعت برق کشور از دستاوردهای خون شهدای انقلاب است، گفت: در سال ۵۷ جمعیت ایران ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده و اکنون آمار آذرماه سال ۹۷ جمعیت ما ۸۲ میلیون نفر بود و جمعیت در ۴ دهه بیش از دو برابر شده است.
وی با بیان اینکه انرژی الکتریکی نقش اساسی در مصارف خانگی گرمایش مسکونی و تجاری دارد، افزود: توسعه انرژی الکتریکی باید به نسبت افزایش جمعیت باشد و در حالی که اکنون ۲.۳ برابر شده است. وزیر نیرو ادامه داد: همچنین ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور از ۷ هزار مگاوات در اول انقلاب امروز به ۸۰ هزار مگاوات رسیده است که شاهد افزایش ۱۱ برابری در این زمینه بوده‌ایم. اردکانیان بیان کرد: طول شبکه برق ما از ۸۲ هزار کیلومتر به ۹۲۳ هزار کیلومتر رسیده که افزایش ۱۱ برابری داشته است.
وی با بیان اینکه تعداد روستاهای برخوردار از نعمت برق در اول انقلاب ۴ هزار روستا بوده که با افزایش ۱۳ برابری و ۵۷ هزار روستا رسیده است، گفت: اوج بار مصرف شبکه یا پیک بار ۳ هزار و ۴۸۰ مگاوات بوده که امروز از مرز ۵۷ هزار عبور کرده، یعنی ۱۶ برابر شده است.
وی افزود: انرژی پاک و نیروگاه‌های خورشیدی و بادی رو به توسعه است و یک هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در این زمینه در کشور داریم. اردکانیان ادامه داد: در دو روز اخیر ۶ هزار میلیارد تومان پروژه در خراسان رضوی افتتاح شده که در مجموع ۸ هزار طرح آب و فاضلاب شهری روستایی در سطح کشور در دهه فجر افتتاح می‌شود
وزیر نیرو با بیان اینکه ۴۵۸ طرح آب و برق در خراسان رضوی در دست اجرا است، گفت: تصفیه‌خانه‌های کشور در اول انقلاب چهار مورد بوده که امروز به ۲۷۰ تصفیه‌خانه افزایش پیدا کرده و ۵۰ مورد از این تصفیه‌خانه‌ها در دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری رسیده است.
وی در ادامه افزود: یکی از اصلی ترین شاخص ها که ارتباط مستقیم با تولید و رونق و توسعه کشور ، اوج بار مصرف شبکه ای یا به اصطلاح پیک بار است ودر آن زمان پیک بار شبکه بالغ بر 3480 مگاوات در تابستان یا زمستان بود و امسال از 57 هزار مگاوات گذشته که رشد 16 برابری در صنعت برق داشته ایم
اردکانیان در ادامه به انرژی های پاک اشاره و خاطرنشان کرد: در عرصه انرژی های پاک فعالیت های چشمگیری نداشته ایم ولی الان نیروگاه های خورشیدی که 1000 مگاوات برق به چرخه برقرسانی کشور تزریق می کند .
وزیر نیرو ادامه داد: کشور اکنون دارای ظرفیتهای فراوانی در حوزه مدیریت و پژوهش برق است، به ویژه منطقه خراسان در حوزه صنعت و فناوری برق رشد زیادی داشته است
وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه طرحهایی که در حوزه آب و برق در خراسان رضوی و سایر استانهای کشور اجرایی شده از نظر کیفی قابل رقابت با کشورهای منطقه و حتی جهان است ، گفت : امروز باید برای توسعه بیشتر این صنعت و ورود به بازارهای بین المللی برنامه ریزی کنیم  و در این میان برق منطقه ای خراسان از نظر نیروی انسانی متخصص ، زایش روندها و فرآیندها و فناوری یکی از منابع کشور است
دکتر اردکانیان در ادامه افزود : هم اکنون ارتباط ایران با کشورهای همسایه در حوزه برق برقرار است لذا باید ظرفیتهای مدیریتی و بخش خصوصی کشور را بیشتر معطوف به سرمایه گذاری در بازارهای بین المللی نمود و هم اینک وزارت نیرو همکاری خود را با فدراسیون روسیه، کشورهای عراق و سوریه در حوزه برق آغاز کرده و طی هفته جاری تفاهمنامه ای برای بازسازی سوریه در حوزه برق به امضا رسید. 
 


منبع : زیرپرتال فرمانداری داورزن
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۴۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان