فرماندار داورزن
حسین اسدالهی
فرماندار داورزن

    .     .     .
۱۳۹۹/۱۲/۲۳

بخشداری مرکزی

بخش مرکزی شهرستان داورزن مولود مصوبه مورخ 26/2/ 1391; هیات محترم وزیران در رابطه با تاسیس شهرستان داورزن است که از دو دهستان کاه و مزینان با مجموع 17 روستا و یک شهر تشکیل شده است .بر اساس سرشماری سال 1390 جمعیت بخش مرکزی شهرستان 9416 نفر روستایی و 2702 نفر شهری مجموعاً 12118 نفر شامل 859 خانوار شهری و 3176 خانوار روستایی است.
;
این بخش در حال حاضر دارای 17 دهیاری فعال شامل 2 دهیاری تمام وقت و 15 دهیاری نیمه وقت بوده و تعداد 53 نفر اعضای شورای اسلامی روستایی فعال دارد که از این میان 5 نفر شورای اسلامی بخش مرکزی و 3 نفر اعضای شورای اسلامی شهرستان را تشکیل داده اند.
از مجموع 17 روستای این بخش 15 روستا به شبکه اب شرب سراسری متصل بوده و تماماً از نعمت برق و مخابرات برخوردارند و در حال حاضر تعداد 7 روستا بهره مند از نعمت گاز و باتوجه به گاز کشی10 روستا در دست اقدام می باشد.
بخش مرکزی دارای دو نوع شرایط جغرافیایی متفاوت کوهستانی و کویری است که جلوه خاصی برای این بخش ایجاد کرده است. تعداد 6 روستای بخش در دامنه کوه شمالی معروف به گر بوده که طبیعتی زیبا و جذاب داشته و 9 روستای آن در حاشیه کویر قرار گرفته است و طبیعت زیبای کویر بر جذبه این مناطق افزوده است .2 روستای کاهک و صدخرو نیز در مسیر جاده اصلی مواصلاتی تهران قرار داشته که نقش مهمی در مبادلات تجاری منطقه بر عهده دارند.در بخش مرکزی تعداد 8 بقعه مبارکه امام زادگان وجود دارد که مشهورترین آنها امام زاده علی آباد و امام زادگان بهمن آباد بوده که رونق معنوی خاصی به این مناطق داده است .
آسیاب آبی مور ، غار اصحاب کهف کمیز ، درخت سرو بیزه ، رباط شها عباسی و حوزه علمیه مزینان ، خانه زادگاه دکتر شریعتی کاهک ، تپه های باستانی بادغوث ، بادگیر های قدیمی کلاته مزینان از دیگر جاذبه های گردشگری این بخش به شمار می رود.بخش مرکزی از بعد کشاورزی و دامپروری جزو بخش های فعال در این زمینه محسوب می گردد. وجود مجتمع های بزرگ کشاورزی مانند مجتمع کشت و صنعت شمال شرق اتکا ، چاه های عمیق کل مالکی صدخرو و چوبین ، مزینان و سد خاکی کمیز بر رونق اقتصادی کشاورزی منطقه افزوده است .البته با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و خشکسالی های اخیر و کمبود شدید منابع آبی و افت سطح آب نیاز به برنامه ریزی جهت مدیریت این منابع و بهره وری بیشتر از آن بسیار ضروری می باشد که با استفاده از ظرفیت کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان قدم های مهمی در این زمینه برداشته شده است.
بخش مرکزی دارای 4 معدن کرومیت فعال در شمال شهرستان بوده و معدن سنگ پاقلعه آن نیز دو کارخانه سنگ بری در صدخرو به تولید سنگ مرمریت می پردازد.

اسامی بخشدار بخش مرکزی شهرستان داورزن
ردیف نام و نام خانوادگی سمت شروع پایان
1 علی اصغر عین آبادی سرپرست بخشداری 01/12/91 01/07/92
2 حامد قـــربانی بخشــــــدار 8/07/93 25/03/95
3 غلامرضا ابراهیم نژاد بخشــــــدار 20/02/96 30/01/97
4 مریم صالح آبادی بخشــــــدار 15/06/98 20/12/99
5 مهدی شفیع ثانی بخشدار 20/12/99 --------
 


 


منبع : فرمانداری داورزن
۱۸۸۱


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان